Cestování

Na Svatováclavskou korunu je možné se podívat i bez front

Jeden z významných symbolů české státnosti, kterým je Svatováclavská koruna, bývá veřejnosti přístupný jen při významných událostech. Není proto divu, že se na něj stojí fronty v délce stovek metrů, klidně se čeká i několik hodin. Pokud vás takováto myšlenka odrazuje, přesto byste chtěli vidět, čím je koruna tak uchvacující, máte možnost. Její dokonale věrnou repliku totiž vystavuje Pražská mincovna.

Prohlédnout si korunu máte zcela zdarma

Svatováclavskou korunu tedy můžete vidět v plné kráse, a to bez front a dlouhého čekání. Pražská mincovna, jež se zabývá ražbou mincí a prodejem drahých kovů, ji vystavuje ve svém sídle v Obecním domě v Praze, v těsném sousedství Prašné brány. Stačí třeba vyrazit s rodinou na výlet do Prahy a při této příležitosti si do itineráře zapsat poznámku, že nesmíte minout Obecní dům. Velkou výhodou je fakt, že výstava Svatováclavské koruny je zcela zdarma, nemusíte platit ani korunu.

Bohatá výzdoba středověkého klenotu uchvátí každého

Přestože jde „pouze“ o kopii, i při detailním pohledu působí replika mimořádně povedeně, takže si získáte jasnou představu o tom, jakým je Svatováclavská koruna nádherným klenotem. V původní verzi je zlatá koruna bohatě osázena safíry, drahokamy, rubíny a dalšími drahými kameny.

A proč je vůbec Svatováclavská koruna tak mimořádným klenotem a symbolem české státnosti? Nechal ji totiž zhotovit už sám Karel IV. před svou korunovací na českého krále. Od té doby symbolizuje moc, moudrost a sílu.

Pražská mincovna kromě výstavy Svatováclavské koruny nabízí firmám ražbu mincí, veřejnosti pak prodej mincí a drahých kovů. K dispozici jsou kupříkladu mince ČNB, tedy České národní banky. I to je ostatně jeden z důvodů, proč je Svatováclavská koruna vystavena právě v Obecním domě. Jde totiž kromě jiného o symbol českého mincovnictví.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four + seven =