Finance

Po dopravní nehodě máte nárok na odškodnění

Dopravní nehoda zanechá následky na všech svých účastnících, a to i v případě, kdy není nikdo zraněn. Negativní zážitek a psychická újma přetrvávají měsíce. A když dojde k úrazu, bývají následky často i doživotní. V takovém případě není o čem diskutovat a je vhodné vyřídit si aspoň odškodnění po dopravní nehodě.

Každý, kdo je během nehody zraněn nebo utrpí jinou škodu, má právo žádat odškodnění po viníkovi nehody a pojistiteli vozidla, kterým byla nehoda způsobena. Pokud jste viníkem vy, pochopitelně nemáte nárok na odškodnění, nehoda vás naopak staví do role toho, z jehož pojištění se bude platit odškodné.

Za co máte nárok na odškodné?

Pokud nehodu zavinila bezohlednost či nepozornost jiného řidiče, můžete žádat odškodné za:

zranění či trvalé následky,

úmrtí,

ušlý příjem (po dobu léčení jste přišli o příjem nebo se vám po doléčení snížil plat),

poškození vozidla.

Nárok nemusíte vždy uplatňovat jen sami za sebe. Například v případě úmrtí mají nárok na odškodnění rodinní příslušníci.

Jak peníze získat?

Můžete sami zkontaktovat viníka nebo pojišťovnu viníka, ale vždycky je lepší obrátit se na někoho, kdo v takové situaci umí chodit. Proto si spíš připravte potřebnou dokumentaci o nehodě, správním či trestním řízení a obraťte se na odborníky. I ve chvíli, kdy jste už jednali s viníkem či jeho pojišťovnou, ještě můžete požádat o odbornou pomoc. V takové situaci si ale dejte dohromady také veškerou komunikaci, která mezi vámi doposud proběhla, ať profesionálové vědí, na čem mohou stavět a s čím počítat.

A kde takové odborníky hledat? Na vyřizování odškodnění po dopravní nehodě se specializuje například První zdravotní poradenská s.r.o. Stačí jim zavolat nebo se ozvat prostřednictvím webového formuláře na 1zdravotni.cz a společně se domluvit na dalším postupu. Posouzení případu je bezplatné, platíte pouze v situaci, kdy odborníci vyhodnotí, že to má smysl a vy máte nárok na získání odškodnění.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − ten =