Cestování

Potřebujete zimní pneumatiky, nebo si vystačíte s celoročními?

Upřímně řečeno, tuhle otázku bylo vhodné řešit před více než měsícem. Teď už byste měli mít dávno přezuto na zimní. Nebo to není potřeba?

Zákon ukládá povinnost mít od 1. 11. zimní pneumatiky, pokud to vyžaduje počasí. V současných sněhových podmínkách není o čem diskutovat, s letními na silnici určitě nesmíte, ohrozili byste tak nejen sebe, ale i další účastníky provozu. Avšak situace s celoročními pneumatikami je jiná. Jak vyplývá z jejich názvu, dají se používat po celý rok bez ohledu na zákony o přezouvání.

Pro mluví ušetřené peníze

Důvod, proč si lidé kupují celoroční pneumatiky, je jednoznačný: úspora financí. Ušetří dvojnásobně – za nákup zimních pneu a také za každoroční pneuservis kvůli přezouvání. Mnozí z nich si ovšem neuvědomují, že jsou na světě důležitější věci než pár tisíc. Třeba zdraví, nebo dokonce život.

Proti je snížená bezpečnost

Celoroční pneumatiky kombinují trochu z letních a zbytek ze zimních. Je jasné, že je nemohou plně nahradit ve všech ohledech, to by se už dávno letní a zimní pneu vůbec neprodávaly. V létě to ještě jde, ale v zimě nastávají větší problémy. Univerzální pneumatiky na sněhu nejsou tolik spolehlivé jako zimní, brzdná dráha je výrazně delší.

Rozhodně jsou lepší, než kdybyste celý rok jezdili na zimních pneumatikách (ty se v létě hodně opotřebovávají) či letních (vyjet na nich v zimě je nepřijatelné). Ale… To pravé ořechové to prostě není.

Kdo si s nimi tedy vystačí?

Vyjet na nich může kdokoliv a kdykoliv, zákon to nezakazuje. Přesto je lepší, když si univerzální pneumatiky pořizují spíš sváteční řidiči, kteří třeba v případě velké sněhové nadílky ani nevyjíždí. Přilnavost na sněhu prostě není nic moc, a tak je výjezd na celoročních pneumatikách dost velkým riskem. Na druhou stranu když víte, že ve městě, kde bydlíte, drsné zimy nebývají, není důvod to nezkusit.

Mohlo by zaujmout...