Cestování

Středověkou Veronu proslavil po celém světě i sám Shakespeare

Dva lidé, které zná celý svět? Bezesporu milenci z Verony, Romeo a Julie. Ty dva zvěčnil pro účely prken, které znamenají svět, anglický velikán William Shakespeare. Ale rozhodně to není jen srdceryvný příběh, jenž je zodpovědný za turistický ruch v regionu. Naopak, toto město poblíž Benátek žije vlastním životem a nebojí se ukázat pár svých slovutných památek. Na seznamu UNESCO je už celou generaci, ale ruku na srdce – před Milánem a Florencií se bohužel musí spíš poklonit.

Obchodní středisko, kterému vládli mocní Scaligerové

Bohatý rod, jenž se zapříčinil o zdejší rozkvět a slávu – město na severu Itálie ovládali Scaligerové, jejichž zlatý věk začal ve třináctém století. Verona se díky nim stala jedním z mocných severních center, naprostá většina dobové architektury se perfektně zachovala a zůstat zde jen jeden den by bylo spíš hříchem. Vyhraďte si pár dnů a možná to ještě nebude dost, až tak je Verona bohatá na historické památky a jiné skvosty. Pojďme si jich tedy pár představit, ať máme nějakou zajímavou inspiraci…

Na předních příčkách žebříčku oblíbenosti by se snadno umístila zdejší katedrála, kdo vkročí do jejích bohatě zdobených interiérů, rozhodně nebude litovat! Na náměstí Piazza dei Signori se pamatuje i na slovutného Danteho, jehož pomník se na vás bude usmívat už z dálky. A do třetice, v ulici Capello se nachází Casa di Giulietta, měšťanský dům ze středověku, jenž skutečně patřil do obrovského jmění kapuletského rodu, samozřejmě zde najdeme i odkaz na Julii – respektive „její“ balkon, dům samotný dnes hostí jedno z městských historických muzeí.

O antické stavby také není vůbec nouze…

Itálie kvetla do všech stran i v dobách antických a není divu, že i ve Veroně zůstalo pár velmi pěkných lístků. Obrovská aréna pro všelidové pobavení, kam se vešlo najednou až třicet tisíc nadšenců, ale také římské divadlo z prvního století, které se dočkalo jisté rekonstrukce až v osmnáctém věku. Stejně tak třeba také brána Porta Borsari, jež je také památkou na antickou epochu. Dominantou Verony je také scaligerský hrad – aneb Castel Vecchio (jednoduše Starý Hrad) ze čtrnáctého století, jenž najdete v západní části městské zástavby. Stavělo se ale i v pozdějších časech, Verona rozhodně nijak nezamrzala, třeba kostel San Giorgio in Braida ze šestnáctého století obsahuje unikátní umělecká díla, nejen v podání Paola Veroneseho.

Město, kde prožili značnou část života Catullus i Antonio Salieri, udržuje partnerství třeba s Mnichovem nebo Salcburkem a jistě není divu, v zajímavosti pro turisty je to stejná ligová soutěž! Pokud ovšem jde o Itálii, nevynechejte ani omylem Řím, Florencii, Janov a Neapol nebo třeba Kalábrii, při cestování po Apeninách by to byla skutečná škoda!

Mohlo by zaujmout...