Zdraví

Vyznáte se v bylinách, které pomáhají?

Je známo již od nepaměti, že bylinky mají blahodárný vliv na naše zdraví. V mnoha případech nám prokáží stejnou službu jako běžně dostupné medikamenty, ovšem s tím rozdílem, že jsou čistě přírodní a nezanášejí náš organismus nežádoucími chemickými látkami.

Pro dobré trávení

Co se týká trávicího systému, než nastolíte jakoukoliv léčbu, měli byste se zaměřit na prevenci. To znamená, že budete jíst pravidelně spíše po menších porcích, budete dbát na pestré složení jídelníčku. Neměly by v něm chybět ovoce, zelenina, vláknina a bílkoviny. Na noc se rozhodně nepřejídejte. Pokud se přesto zažívací potíže ozvou, jsou tu hned dvě bylinky první pomoci.

Drobná rostlinka s překvapujícími vlastnostmi

Orsej jarní je doslova nabitá prospěšnými složkami, je však třeba vědět, jaké její části sbírat, kdy a jak ji zpracovat. V syrovém stavu je totiž jedovatá. Pokud ji konzumujeme v tomto stavu, může nám přivodit vážné problémy. Hlavní příčinou jsou zralé listy, v nichž se nachází největší koncentrace jedu. V případě, že se sbírají mladé a jsou tepelně zpracované či usušené, dovedou nám pomoci. Trápí-li vás hemoroidy nebo zácpa, pak je orsej jarní to pravé. Stačí svařit 250 g listů této rostliny v 500 ml vody a vypít.

Nejen do omáčky

Málokdo ví, že kopr vonný rády používaly babky kořenářky. Je totiž bohatý na organické sloučeniny, vitamíny a minerální látky. Naleznete v něm vysoké zastoupení vitamínů A a C, moneterpenů a flavonoidů. Díky tomu je ideální volbou při zažívacích potížích, nadýmání, průjmu a bolestech žaludku. Obsažené látky stimulují peristaltiku střev a aktivují sekreci žaludečních šťáv. Kopr má rovněž antibakteriální účinky. Zdraví prospěšné látky se nacházejí v celé rostlině, ovšem jejich největší koncentrace je v semenech. Proto se z nich připravuje nálev pro vnitřní i vnější použití.

Mohlo by zaujmout...