Mariášové karty
Životní styl

Mariášové a žolíkové karty- věští naši budoucnost

Karty mají dlouhou historii a první informace o nich pocházejí z Číny, kolem roku 1000 našeho letopočtu.  Do Evropy pronikly karty v souvislosti s obchodními cestami ve 14. Století a první zprávy pocházejí z italské Florencie a německého Porýní.  A díky obchodnímu rozkvětu, se karty masově rozšířily ve všech společenských vrstvách. Lišily se provedením i výtvarným designem.

 Minulý článek byl úvodem do světa karet, do jejich historie a výkladu. Dnes Vám chci přestavit asi nejznámější typy karet.

K nám doputovaly karty z německého prostředí a odtud pochází i jejich obrazová podoba a symbolika – žaludy, listy, srdce a kule. Mariášové karty, vycházejí z německých karetních systémů.Mezi obyčejnými lidmi, ale i mezi šlechtou, se staly brzy natolik populární, že se nakonec v řadě měst objevují vyhlášky, které je zakazují pod hrozbou přísných trestů a později dává karetní hry do klatby i samotná katolická církev.

Význam jednotlivých karet

Srdcové karty zahrnují při výkladu oblast emocí, milostných vztahů či přátelství a patří k nejpozitivnějším a nejkrásnějším kartám ve výkladu. Srdce také značí období jara a znamení Ryb, Raka a Štíra, jejichž živlem je voda. Kule hovoří k oblasti financí, práce, podnikání či tvořivosti. Jsou to energické karty, které značí materiálno a zároveň se srdcovými kartami i ony vnášejí do výkladu naději, že všechno dobře dopadne. Jsou spojovány s obdobím léta a se zemskými znameními, tudíž s Býky, Panny a Kozorohy.  Podzim představují zelené karty a živlem je vzduch. Pojí se ke znamení Vodnáře, Blíženců a Vah. Tyto karty nám přinášejí do života změnu, novou cestu či pochopení. A pak zde máme ještě žaludové karty, zimní karty, které značí problémy, trápení, hádky, nemoci, smrt a rozchody. Spojujeme je se živlem ohně, tedy se Skopci, Lvy a Střelci.  Obecně si vedou při výkladu nejhůře. To ale nemusí platit úplně doslova, protože jednotlivé karty je nutné posuzovat v kontextu celého výkladu. Stojí-li okolo žaludového listu pozitivní karty, bude mít celý výklad spíš příznivý charakter. Každá karta má svůj specifický individuální význam, nicméně ten se může měnit v závislosti na ostatních vyložených kartách.
Mariášové karty patří k oblíbeným vykládacím sadám mnoha věštců právě z toho důvodu, že jsou většinou vždy po ruce a k jejich výkladu nepotřebujete žádné speciální vybavení. Oproti klasickým výkladovým kartám však mají také svou nevýhodu. Pokud  totiž nejste dostatečně obeznámeni s jejich významy, budete mít při výkladu tak trochu smůlu, z jednotlivých obrázků toho bohužel mnoho nevyčtete.

Ve své podstatě neexistují významy mariášových karet, které by byly univerzálně platné, jak je tomu třeba u tarotu.
Kombinace karet si každý může udělat sám, nebo se inspirovat v již popsaných typech výkladů a vybrat si, podle kterých se chce řídit.games-167049_640 Nikdy však nemíchejte typy výkladů dohromady, protože pak budete mít zmatek. A nezapomeňte, karty mají pomáhat, případně varovat a ne strašit. Mají Vám říci, na co si dávat pozor,ukázat možnosti, ale rozhodnutí máte v rukách Vy sami.

Mariášové karty zobrazují konkrétní, jasné věci, charakteristiky a události. Kromě těchto se používá i dvouhlavých mariášových karet či karet žolikových, jejich význam je stejný.

Vykládání žolíkových karet:

Jestli máte kompletně všechny karty, pak by jich mělo být 110. (104 hracích karet + 6 žolíků). Ale k výkladu je třeba jen poloviny hracích karet, tedy 52. Tudíž to nyní vypadá asi takhle. Dvaapadesát karet je rozděleno do čtyř barev po třinácti kartách.
Srdce – vyprávějí o citech, přátelství a o zradách. Piky – toto jsou karty varovné, zpravidla značí problémy. Káry – peníze, práce, partnerské vztahy. Kříže – život, obchod.
V každé z těchto barev znamená postava krále muže, královna ženu a kluk dítě.

Je na první pohled zřejmé, jak se žolíkové karty, svým významem i způsobem výkladu podobají právě kartám mariášovým.

Každý člověk si může vyložit karty sám a podle různých příruček se to dá naučit. Účelnější a svým způsobem „objektivnější“ je, nechá-li si karty vyložit druhým člověkem – kartářem či kartářkou. Vyhne se tak často riziku špatné interpretace karet, nesprávného výkladu a zklamání.

Další články na téma karty a výklady z karet najdete na našem novém webu věnovaném kartám a tajemnu Tajemný svět

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen + 9 =