Nezařazené

Jak na bezpečnost hesel – jejich nastavení a uchovávání

Také máte stejné heslo do e-mailu jako do bankovnictví? Nebo točíte dokola několik hesel pro různé služby? Volíte hesla tak, aby se vám dobře pamatovala? Pak jste na tom podobně, jako kdybyste nosili PIN k debetní kartě přímo v peněžence.

Proč volit nezapamatovatelná hesla

Snadno zapamatovatelná hesla jsou lehce prolomitelná. Samozřejmě vaším protivníkem, který se bude snažit heslo prolomit, s největší pravděpodobností nebude člověk, ale hesla s logikou nebo smyslem jsou nejsnáze prolomitelná. Obzvláště pokud se jedná například o sofistikované spojení jména s datem narození. Právě z tohoto důvodu vám spolehlivější servery, které kladou větší nároky na bezpečnost, neumožní podobné heslo vůbec při registraci použít – požadavky na heslo o 8 znacích, s velkými a malými písmeny, číslicemi a speciálními znaky mají opravdu svoji důvod.

Jak si to mám proboha zapamatovat?

Odpověď je jednoduchá – nijak. Hesla většinou nejsou určena k zapamatování, rozhodně ne ta opravdu bezpečná. Řešením může být evidence vašich registračních údajů a hesel v externím souboru, například v MS Excel, který samotný ještě zaheslujete – samozřejmě heslem, které jediné si budete muset pamatovat.

Toto řešení je výhodné i z toho důvodu, že hesla byste neměli volit stále stejná, co registrace, to jiné heslo. Zabráníte tak tomu, že prolomením jednoho vašeho hesla se dotyčný dostane všude, kde jste registrováni. Heslo je důležité pravidelně měnit, optimálně jednou ročně – i to můžete ve svém souboru s hesly jednoduše sledovat.

Nejlepším řešením pro evidenci přístupů je speciální aplikace, obecně zvaná password manager. Je důležité zvolit takovou, která bude sama o sobě dostatečně bezpečná a bude vám umožňovat, co potřebujete. Existují aplikace specializované pouze na webové přístupy, které spravují spolu s heslem celou vaši identitu. Je však třeba pečlivě vybírat a o konkrétním programu se poradit s někým, kdo této problematice opravdu rozumí.

Mohlo by zaujmout...