Domov

Vánoce, Vánoce přicházejí..

Nejspíš už máte nakoupené a možná i zabalené vánoční dárky, připravený vánoční stromeček, napečené cukroví. Zkrátka přípravy na svátky vrcholí. A bohužel jako každý rok, je právě období těsně před Vánoci, plné stresu, shonu a spěchu. Očekává se přeci, že všechno stihneme. V práci dokončíme resty, stihneme nejrůznější uzávěrky apod. Doma zase máme mít naklizeno, napečeno, nazdobeno, nakoupeno. Pokud už máme dárky nakoupené, tak ještě všechno zabalit. Tak přeci „tradice“ velí. Vážně? Opravdu je nezbytně nutné každoročně absolvovat tohle šílenství? Já myslím, že ne. Osobně Vánoce miluji se vším všudy. Tedy i po několikahodinovém pečení cukroví, běhání po obchodech při výběru dárků i trochu té nervozity, jestli se to všechno stihne. Nedivím se ale ani těm, kteří si říkají „ už aby to bylo za námi.”

Méně je někdy více

Jenže kdo za to může? Vánoce? Určitě ne. Nikdo nás přece nenutí, abychom napekli tunu cukroví, které nám možná v mrazáku vydrží až do Velikonoc. Dokonce i dárků bychom možná mohli koupit méně. A zásoby jídla nakoupit přiměřeně a ne jako bychom se chtěli zásobit na půl roku dopředu. Je jistě pěkné se pochlubit, že jste letos stihli 14 druhů cukroví. Ale vážně je to nutné?
Chci tím říci, že záleží hlavně na nás, jaké a jak si svátky užijeme. Pokud vím, tak Vánoce by měli být svátky klidu, míru, pohody a lásky. Chápu, že je někdy náročné všechny přípravy stihnout v klidu a pohodě. Ale proč to alespoň nezkusit? Jsou to přeci Vaše Vánoce.

Vánoce ve Vaší režii

Tak jaké je chcete mít? Bez čeho se obejdete a co naopak opravdu chcete? Zkuste se domluvit s rodinou a s těmi nejbližšími. Myslím, že rodinná pohoda a spokojenost je důležitější, než prohýbající se stůl pod množstvím jídla, přeplněná lednička, nebo hromady dárků pod stromečkem.
Svátky jsou dny, kdy se můžeme a máme věnovat tomu, na co ve všední dny nemáme dost času.
To neznamená dohánět všechny resty, či svátky prospat. Svátky nejsou dny lenosti, jsou to dny pro jinou činnost. Hlavně se máme věnovat druhým, být s nimi, hrát si s dětmi, číst si, jít na procházku, zkrátka být spolu.

Ten nejdražší dárek

Ostatně to nejdražší a nejcennější se za peníze nekoupí. Společně strávené chvíle, čas a zájem, který si věnujeme nám přeci, ani hodně drahý dárek nenahradí. Možná naštěstí právě ještě v naší malé zemičce, nejsou Vánoce jen komerční záležitostí. Pořád ještě mají své kouzlo a krásu.
A na to abychom si je užili a vychutnali jejich vůně, atmosféru i kouzlo třeba stačí jen zpomalit, nebo se na chvíli zastavit a užít si přítomný okamžik.

Přeji Vám co nejklidnější a nejpohodovější zbytek adventu.

 

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × one =