Výživa, Zdraví

Víme, co jíme?

O kvalitě potravin na pultech českých prodejců toho bylo napsáno dost a dost, přesto je stále mnoho spotřebitelů, pro které je nejdůležitějším kritériem výběru cena. Protože potraviny nevalné kvality jíme poměrně dlouho, jsme zvyklí na jejich chuť a ta skutečná nám může připadat nepřirozená. Co s tím?

Kde nakupujeme

Pokud jste se někdy zajímali do hloubky o to, co jíte, nebo pokud jste někdy využili služeb výživového poradce, pravděpodobně víte, jaké je to nakupovat s lupou – rozumějte číst složení jednotlivých výrobků. Několik prvních nákupů se tak poměrně protáhne, ale na druhou stranu brzy zjistíte, z čeho jsou složeny vaše oblíbené výrobky… a někdy na ně díky tomu přestanete mít chuť.
Všichni jsme zvyklí jíst párky s minimálním obsahem masa, pečivo z rozmraženého polotovaru nebo jahodový jogurt s karotkovým barvivem. Pokud chcete k tomu, co jíte, přistupovat uvědoměle a zodpovědně, se svými předchozími stravovacími návyky, nebo alespoň obchody si pravděpodobně nevystačíte.
Kde a jak tedy potraviny kupovat? Éra hypermarketů změnila nákupní chování Čechů, zvykli jsme si vše potřebné sehnat na jednom místě, kolíkem na prádlo počínaje a snídaňovými cereáliemi konče. Platíme za to však vysokou daň – vybíráme z toho, co už pro nás už někdo, potravinový řetězec, předvybral, a navíc nemáme na výběr kvalitní zboží. Proč? Protože pro většinu z nás je stále cena na prvním místě.

Nakupovat jinak se vyplatí

Proč bychom měli naše nákupní chování změnit? Protože se to, co jíme, začíná projevovat na našem zdraví. Vzrůstá podíl obézních lidí, a to i mezi dětmi. Zvyšuje se procento nemocných civilizačními chorobami, které přímo souvisí s naším životním stylem. Zarputilejší příznivce běžných potravin přesvědčí možná spíše mediálně známé kauzy o průmyslové soli v potravinách.
Jíst autentické, chcete-li poctivé potraviny, znamená jíst uzeniny z masa, kuře, které získalo svaly pohybem, a nikoli působením urychlovačů růstu, jogurty s ovocem nebo chleba z kvasu. Tedy to, na co jsme byli po staletí zvyklí – než přišli známé zlepšovače chuti, konzervanty, barviva nebo jiná aditiva.

Kam na nákup?

Jednoduchá otázka, těžká odpověď. Bydlíte-li ve větším městě, můžete využít nabídky farmářských trhů – i zde ale platí, že se vyplatí prodejce prověřit a předem se s ním seznámit. Využívejte nabídky místních farmářů a chovatelů, nebo vařte s vlastními zahradními výpěstky. I v běžné obchodní síti lze najít autentičtější, když už ne 100 % autentické potraviny… čtete, co jíte, vaše tělo to ocení.

Pomůže nový zákon o potravinách?

Díky novele zákona o potravinách budeme mít možná každodenní nakupování o něco jednodušší.  Etiketa bude muset mít minimální předepsanou, a tedy i čitelnou velikost písma. U nebalených potravin v pultovém prodeji, českým spotřebitelem tolik oblíbeným, zjistíme podíl hlavní složky a výrobce.  Týká se to nejen uzenin a sýrů, ale také pečiva nebo ovoce a zeleniny.

 

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen − six =